A.O.Ç. Atatürk Orman Çiftligi

Bugüne kadar sütten ayrana, tereyagindan yogurda, meyve sularindan bala, sirkeden pekmeze ürettigi tüm ürünlerde güven ve kalitenin simgesi olan A.O.Ç., simdi de dogal mineralli A.O.Ç. Elmacik markasiyla Türkiye’nin en nitelikli suyunu tüketicisiyle bulusturuyor.

Atatürk Orman çiftligi (kurulusu 5 mayis 1925), çesitli ziraî alanlarda faaliyet göstermek ve bir örnek çiftlik teskil etmek üzere Atatürk’ün direktifiyle kuruldu.

Ankara’nin 7 kilometre batisinda bulunan çiftlik, 5659 sayili kanunla Tarim bakanligina bagli, tüzel kisilige sahip kamu iktisadî tesebbüsü haline getirildi (1950). Müessesenin kurulus gayeleri söyle tespit edildi: türk çiftçisine, toprak ve tabiat sartlarinin uygun olmadigi yerlerde dahi, sebatla, bilgiyle çalisildigi takdirde basari saglanabilecegini göstermek, fennî ve modern çiftçilik çalismalarina önderlik etmek, tahil ekimi disindaki ziraî faaliyet için örnek olmak ve damizlik hayvan yetistirmek.

Atatürk Orman çiftligi tam isletme halini aldiktan sonra Ankara’nin belirli gida maddelerinin saglanmasinda önemli bir boslugu doldurdu. Müessesenin faaliyet bölümleri sunlardan tesekkül etti: tarla kültürleri servisi, bag ve bahçe, ziraat sanatlari, hayvancilik, ihtimar sanatlari subeleriyle hayvanat bahçesi amirligi. Ayrica Istanbul’da bir süt isletmesi kurdu.